Sipariş&Ödeme

Evet. Ödeme sayfasının en sonunda yer alan “Farklı bir adrese gönderilsin mi?” kısmında alışverişinizi hediye etmek istediğiniz kişiye yollayabilir ya da “Siparişinizle ilgili notlar” kısmından isteklerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Eğer siparişiniz kargoya verilmiş ise iptal işlemi yapamazsınız. Ürününüz geldikten sonra iade işlemi yapmanız gerekir. Sıkça Sorulan Sorular-İade bölümünden iade işlemleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

  • Siparişinizi her zaman kargo görevlisinin yanında açın.

Paket içeriği eksik veya yanlışsa:

  1. Kargoyu kesinlikle teslim almayın.
  2. Kargo görevlisine “Hasar Tespit Tutanağı” tutturun.
  3. Ürünü/kutuyu bu tutanak ve fatura ile birlikte SafeUV’e geri gönderin.
  4. Durumla ilgili aşağıdaki iletişim kanallarından bizimle irtibata geçin.

İletişim bölümünden ya da sosyal medya hesaplarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  • Ürünü kargo görevlisinin yanında açmadıysanız durumun detaylı açıklamasını ve birkaç fotoğraf ile birlikte talebinizi yukarıdaki iletişim kanallarından bize iletin. Uzman Müşteri Danışmanı talebinizi inceleyecek ve en kısa sürede dönüş yapacaktır.

İnternet sitemizden aldığınız tüm ürünler SafeUV garantisindedir. Ürününüzün arızalanması durumunda, bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

İnternet sitemiz üzerinden satılan her ürünün satış fiyatına KDV dahildir.

Gerekli alt yapı çalışmaları devam etmektedir. Şimdilik sadece internet sitemiz üzerinde kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme kabul edilmektedir.

Kredi kartınıza göre taksit imkanları vardır. Bu konu ile alakalı bankanızla görüşmenizi tavsiye ederiz.

Evet tamamen güvendesiniz. E-ticaret alt yapımız PCI – DSS sertifikalı Iyzico tarafından sağlanmaktadır. Ek olara Dynamic 3DS sistemi ile 3D güvenlik duvarının kullanım durumuna otomatik olarak karar vererek hem süreçlerinizi kolaylaştırır hem de müşterilerinizi kart hırsızlarından korur.

Ödemelerinizi sadece kredi kartı ve banka kartı ile yapabilirsiniz.